طرز تهیه ماست قالبی

طرز تهیه ماست قالبی, ماست قالبی دو رنگ , ماست قالبی مجلسی , ماست و خیار قالبی نی نی سایت , فیلم ماست و خیار قالبی , طرز تهیه ماست سفت با ژلاتین , ماست قالبی تک نفره , ماست و خیار قالبی تک نفره , طرز تهیه ماست با ژلاتین

ماست قالبی یکی از انواع چاشنی‌های خوشمزه و لذیذ است که خیلی راحت درست می‌شود، این چاشنی خوش طعم همان ماست و خیار معمولی است که به آن فرم می‌دهید و به شکل قالبی استفاده می‌کنید، برای پذیرایی مناسب است و می‌توانید آن را به روش‌های مختلف درست کنید. برای آشنایی کامل و مرحله به مرحله با طرز تهیه ماست قالبی در ادامه با سایت آموزشی پانا مگ همراه باشید.

مواد لازممقدار مواد
ماست۱ کیلو
پودر ژلاتین۲ قاشق غذا خوری
سبزی دلال یا نعنا خشکبه مقدار لازم
آب سردنصف لیوان
خیار۱ عدد
نعناع یا ریحان تازه برای تزئینبه مقدار لازم
خیار برای تزئین۱ عدد

طرز تهیه ماست قالبی

مرحله ۱: چرب کردن قالب مورد نظر و قرار دادن آن در یخچال

ابتدا برای درست کردن این مدل ماست قالبی، یک قالب مناسب با شکل و اندازه دلخواه خودتان را در نظر بگیرید بعد مقداری روغن داخل قالب بریزید سپس با فرچه کف قالب و دیواره‌های آن را با روغن کاملاً چرب کنید بعد از آن قالب را داخل یخچال قرار دهید.

مرحله ۲: مخلوط کردن پودر ژلاتین با آب سرد

در این فاصله مقداری پودر ژلاتین را داخل یک ظرف بریزید کمی آب سرد به آن اضافه کنید و با قاشق هم بزنید تا کاملاً با هم ترکیب شوند سپس مخلوط را به مدت دو تا سه دقیقه کنار بگذارید تا بافت آن کاملا اسفنجی شود و برای استفاده آماده شود.

مرحله ۳: قرار دادن مخلوط ژلاتین روی حرارت غیر مستقیم

سپس ظرف مخلوط را روی حرارت غیر مستقیم نگه دارید تا ذرات ژلاتین کاملاً ذوب شوند و با آب مخلوط شده، طوری که بافت تشکیل شده مخلوط کاملاً صاف، یکدست و شفاف شود، بعد مخلوط ژلاتین را از روی حرارت غیر مستقیم بردارید و کنار بگذارید.

مرحله ۴: پوست گرفتن و رنده کردن خیار

بعد خیارها را پوست بگیرید، به دلخواه و با سلیقه خودتان با رنده ریز یا رنده درشت آنها را رنده کنید آب خیار را بگیرید و کنار بگذارید، خیارهای رنده شده را داخل یک ظرف بریزید، بعد از آن ماست را از یخچال بیرون بیاورید تا به دمای محیط برسد.

مرحله ۵: مخلوط کردن خیار و ماست و اضافه کردن سبزی دلال به آن

بعد خیارهای رنده شده را به ماست‌های به دمای محیط رسیده اضافه کنید، هم بزنید تا خوب با هم ترکیب شوند سپس به دلخواه و با سلیقه خودتان می‌توانید از مقداری سبزی خرد شده دلال استفاده کنید سبزی را باید از قبل تمیز بشورید و بگذارید تا کاملاً خشک شود.

مرحله ۶: استفاده از نعنای خشک به جای سبزی دلال

بعد از این که سبزی خشک شد آن را در اندازه‌های کوچک و ریز خرد کنید و مقداری از آن را به ماست و خیار اضافه کنید و هم بزنید تا کاملاً با هم ترکیب شوند اگر سبزی دلال در دسترس نبود می‌توانید از مقداری نعنای خشک شده که از قبل آماده کرده‌اید استفاده کنید.

مرحله ۷: استفاده از نعنا تازه به جای نعنا خشک

به جای نعنا خشک هم می‌توانید از نعنای تازه که آن را تمیز شسته‌اید و خشک شده است استفاده کنید، سبزی نعنا را کاملاً ریز خرد کنید، داخل ماست و خیار بریزید و با آن ترکیب کنید، مقدار استفاده از سبزی‌های معطر بستگی به ذائقه و سلیقه خودتان دارد.

مرحله ۸: اضافه کردن مخلوط ژلاتین به ماست و خیار

سپس مخلوط ژلاتین را که بافت آن کاملاً شفاف است به ترکیب ماست و خیار اضافه کنید، خوب هم بزنید تا کاملاً با هم ترکیب شوند و بافت یک دستی تشکیل شود، پودر ژلاتین تاثیری در طعم ماست و خیار ندارد و فقط برای فرم گرفتن آن استفاده می‌شود.

مرحله ۹: ریختن ماست و خیار داخل قالب و قرار دادن آن در یخچال

بعد قالب را از داخل یخچال بیرون بیاورید و ماست و خیار را داخل قالب بریزید سپس قالب را به آرامی یکی دو بار روی سطح بکوبید، بعد سطح آن را صاف کنید و قالب را در یخچال قرار دهید، اجازه دهید تا به مدت ۲ ساعت در یخچال بماند و استراحت کند تا خوب خودش را بگیرد.

مرحله ۱۰: بیرون آوردن ماست و خیار از یخچال و قرار دادن در ظرف مناسب

وقتی که ماست و خیار داخل قالب خودش را گرفت و بافت آن منسجم شد قالب را از یخچال بیرون بیاورید و به آرامی با فشار انگشت لبه‌های ماست و خیار فرم گرفته را از قالب جدا کنید سپس قالب را داخل ظرف مورد نظر برگردانید تا ماست و خیار از آن خارج شود.

مرحله ۱۱: برش دادن و تزئین کردن خیار برای روی ماست

برای تزیین ماست و خیار قالبی می‌توانید خیار را تمیز بشورید، یک سوم انتهایی خیار را برش بزنید داخل آن را طوری که سوراخ نشود خالی کنید تا به شکل یک ظرف توخالی درآید، بعد از آن بقیه خیار را با چاقوی تیز به شکل حلقه‌ای و خیلی نازک برش بزنید.

مرحله ۱۲: تزئین کردن ماست قالبی با خیار و نعنای تازه

سپس حلقه‌های خیار را داخل قسمت انتهایی که به شکل ظرف درآورده‌اید پشت سر هم بچینید تا به شکل گل درآید بعد با خیار طرح داده شده و چند برگ نعنای تازه ماست و خیار قالبی را تزئین کنید به جای نعنای تازه می‌توانید از ریحان تازه هم استفاده کنید.

مرحله ۱۳: سرو کردن ماست قالبی

برای تزئین ماست قالبی به دلخواه و سلیقه خودتان عمل کنید بعد از آن ماست قالبی را به عنوان یک چاشنی خوش طعم و پرطرفدار برای پذیرایی و مهمانی‌ها همراه با انواع غذاهای لذیذ و متنوع در کنار انواع چاشنی‌ها، انواع دورچین و مخلفات سرو کنید.

دسته بندی: آموزش آشپزی
آخرین بروز رسانی در : چهارشنبه 18 بهمن 1402

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پانا مگ و لینک مستقیم بلا مانع است.