طرز تهیه شیرینی نعلی ساده به روش قنادی با طعم بی نظیر

طرز تهیه شیرینی نعلی ساده به روش قنادی با طعم بی نظیر

طرز تهیه شیرینی نعلی ساده شیرینی نعلی یکی از انواع شیرینی های خوشمزه و قدیمی ایرانی است که معمولا برای پذیرایی در عید …

طرز تهیه نان بازلاما

طرز تهیه نان بازلاما طرز تهیه نان بادکنکی طرز تهیه نان بازلاما تصویری نان بازلاما خانم جعفری

نان بازلاما از نان های سنتی کشور ترکیه محسوب می شود که معمولا به همراه وعده های ناهار یا شام سرو می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه نان بازلاما در ادامه با سایت پانا مگ همراه باشید.

مواد لازم نان بازلاما
آرد نان۳ پیمانه
خمیرمایه فوری۲ قاشق چایخوری
شکر۱ قاشق چایخوری
نمک۱ قاشق چایخوری
شیر ولرم⅔ پیمانه
آب۱۴۰ گرم
روغن زیتون۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه نان بازلاما

مرحله اول

برای تهیه نان بازلاما خانگی ابتدای کار شیر را درون یک قابلمه مناسب می ریزیم، سپس روی حرارت ملایم قرار می دهیم و اجازه می دهیم شیر ولرم شود. توجه داشته باشید شیر جوش نزند یا خیلی داغ نشود در حد گرم شدن کفایت می کنید.

مرحله دوم

حالا شیر گرم را به همراه خمیر مایه فوری و شکر درون یک کاسه مناسب می ریزیم، سپس هم می زنیم. در ادامه آرد را درون الک می ریزیم، سپس الک می کنم و به همراه نمک یک باره درون مخلوط خمیر مایه فوری می ریزیم.

مرحله سوم

در این مرحله خمیر نان را ابتدا با همزن دستی در حد مخلوط شدن هم می زنیم، سپس با دست ورز می دهیم. در ادامه روغن زیتون را به خمیر اضافه می کنیم و مجددا ورز می دهیم، سپس آب به دمای محیط رسیده را کم کم به خمیر اضافه می کنیم.

مرحله چهارم

توجه داشته باشید آب را کنترل شده به خمیر اضافه کنید و زمانی که خمیری منسجم حاصل شد اضافه کردن آب را متوقف کنید. در ادامه خمیر را خوب ورز می دهیم تا درون کاسه جمع شود، سپس روی سطح کار را آرد پاشی می کنیم.

مرحله پنجم

حالا خمیر را روی سطح کار قرار می دهیم، سپس با دست چرب شده به مدت ۱۰ دقیقه خوب ورز می دهیم تا خمیری لطیف و نرم حاصل شود. در ادامه مقداری روغن مایع درون یک کاسه مناسب می ریزیم، سپس کاسه را کاملا چرب می کنیم.

مرحله ششم

در این مرحله خمیر را درون کاسه قرار می دهیم و روی آن را با سلفون می پوشانیم، سپس اجازه می دهیم به مدت ۴۰ دقیقه در دمای محیط استراحت کند تا حجم آن دوبرابر شود. پس از گذشت این زمان پف خمیر را می گیریم.

مرحله هفتم

حالا روی سطح کار را آرد پاشی می کنیم، سپس خمیر را روی سطح کار قرار می دهیم و کمی ورز می دهیم. در ادامه خمیر را به ۶ یا ۸ قسمت تقسیم می کنیم، سپس هر قسمت خمیر را چونه می کنیم و روی سطح آرد پاشی شده قرار می دهیم.

مرحله هشتم

در این مرحله روی چونه ها را با نایلون می پوشانیم و اجازه می دهیم به مدت ۱۰ دقیقه استراحت کنند. پس از گذشت این زمان چونه ها را روی سطح آرد پاشی شده قرار می دهیم و هر کدام را با وردنه یا دست به قطر ۱ سانتی متر باز می کنیم.

مرحله نهم

حالا مجددا روی خمیر ها را با نایلون می پوشانیم و اجازه می دهیم به مدت ۲۰ دقیقه استراحت کنند. در ادامه پس از گذشت این زمان یک تابه مناسب نچسب روی حرارت ملایم قرار می دهیم، سپس اجازه می دهیم تابه کاملا گرم شود.

مرحله دهم

در این مرحله خمیر را از سمتی که روی سطح کار قرار گرفته درون تابه قرار می دهیم و می پزیم. در ادامه زمانی که ۱۰ تا ۱۲ ثانیه یک طرف نان رنگ گرفت بر می گردانیم و اجازه می دهیم ۱۰ تا ۱۲ ثانیه طرف دیگر نان هم رنگ بگیرد.

مرحله یازدهم

به همین تمام خمیرها را درون تابه قرار داده و به صورت یکدست می پزیم. در نهایت نان ها را از تابه خارج می کنیم و اجازه می دهیم کمی خنک شوند، سپس آنها را بین یک پارچه نخی تمیز می پیچیم تا نرم بمانند. نوش جان.

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 7 بهمن 1400
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پانا مگ و لینک مستقیم بلا مانع است.