طرز تهیه کشک و بادمجان مجلسی

طرز تهیه کشک بادمجان ساده طرز تهیه کشک بادمجان آبکی فیلم طرز تهیه کشک بادمجان مجلسی طرز تهیه کشک بادمجان اصفهانی طرز تهیه کشک بادمجان مازندرانی طرز تهیه کشک بادمجان دونفره طرز تهیه کشک بادمجان کبابی طرز تهیه کشک بادمجان با گوشت

کشک و بادمجان یکی از انواع غذاهای خوشمزه و قدیمی ایرانی است که با رسپی های متنوعی درست می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه کشک و بادمجان مجلسی در ادامه با سایت پانا مگ همراه باشید.

مواد لازم برای ۴ نفر
بادمجان۴ عدد بزرگ
پیاز۴ عدد متوسط
کشک۴ قاشق غذاخوری
سیر۶ حبه
نعناع خشک۲ قاشق غذاخوری
نمک و فلفل سیاهبه مقدار کافی
زردچوبه و روغنبه مقدار کافی

طرز تهیه کشک و بادمجان مجلسی

مرحله اول

برای تهیه کشک و بادمجان خوشمزه ابتدا باید بادمجان مناسب انتخاب کنیم. برای این منظور توصیه می شود از بادمجان های دلمه ای استفاده شود که تلخی کمتری دارند و نسبت به بادمجان های دیگر گوشت بیشتری دارند.

مرحله دوم

در این مرحله پوست بادمجان ها را می گیریم، سپس آنها را به صورت ورقه ای خرد می کنیم. در ادامه برای اینکه بادمجان ها روغن کمتری جذب کنند، مقداری نمک به صورت پخش روی آنها می ریزیم و اجازه می دهیم ۳۰ دقیقه استراحت کنند.

مرحله سوم

البته در برخی دستورها بادمجان را به جای سرخ کردن، روی شعله گاز یا منقل ذغال کباب می کنند که در این صورت نیازی به گرفتن آب اضافی بادمجان ها با نمک نیست. در ادامه بادمجان ها را آبکشی کرده و با دستمال خشک می کنیم.

مرحله چهارم

در این مرحله یک تابه مناسب روی حرارت قرار داده و مقداری روغن اضافه می کنیم. سپس بادمجان ها را به تابه اضافه کرده و به صورت یکدست هر دو سمت شان را سرخ می کنیم. حالا بادمجان ها سرخ شده را باید له کنیم.

مرحله پنجم

برای له کردن بادمجان ها می توانیم از گوشتکوب یا بلندر (گوشتکوب برقی) استفاده کنیم که بلندر گزینه مناسب تری می باشد، چون بادمجان ها را به صورت یکدست پوره می کند. در ادامه پیازها را به صورت خلالی نازک و یکدست خرد می کنیم.

مرحله ششم

در این مرحله پیاز ها را داخل یک کاسه مناسب می ریزیم و مقداری آب جوش اضافه می کنیم تا روی پیازها را بپوشاند. حالا به مدت ۱۵ دقیقه صبر می کنیم تا پیازها شفاف شوند، سپس آنها را آبکشی کرده و با دستمال خشک می کنیم.

مرحله هفتم

حالا درون همان تابه ای که بادمجان ها را سرخ کردیم، مقداری روغن اضافه می کنیم، سپس پیازها را اضافه کرده و به صورت یکدست سرخ می کنیم تا طلایی شوند. در صورت تمایل می توانیم هنگام سرخ کردن کمی زردچوبه نیز اضافه کنیم.

مرحله هشتم

پس از اینکه پیازها سرخ شدند، آنها را از تابه خارج کرده، سپس سیرها را به صورت خلالی خرد کرده و به همراه کمی روغن به تابه اضافه می کنیم. توجه داشته باشید که سیر نیاز به تفت دادن زیاد ندارد و همین که طلایی شود کافی است.

مرحله نهم

حالا سیرها را پس از سرخ شدن از تابه خارج کرده، سپس نعناع خشک را به همراه کمی روغن اضافه می کنیم و چند ثانیه تفت می دهیم تا تغییر رنگ دهد. نعناع خشک را اگر بیش از ۱ دقیقه تفت دهیم، ممکن است تلخ شود.

مرحله دهم

در این مرحله مقداری از سیر داغ، پیاز داغ و نعناع داغ را برای تزیین کنار می گذاریم، سپس باقیمانده آنرا به همراه بادمجان پوره شده به تابه اضافه می کنیم و به خوبی تفت می دهیم تا مواد به صورت یکدست با هم ترکیب شوند.

مرحله یازدهم

حالا کشک را با چند قاشق آب رقیق کرده و اضافه می کنیم و به خوبی با دیگر مواد ترکیب می کنیم، تا مواد یکدست شوند. در صورت تمایل می توانیم برای مجلسی تر شدن کشک و بادمجان، مقداری مغز گردوی خرد شده نیز به تابه اضافه کنیم.

مرحله دوازدهم

در این مرحله درب تابه را می گذاریم و اجازه می دهیم آب درون تابه کشیده شده و کشک و بادمجان به روغن بیفتد. در نهایت کشک بادمجان را در ظرف مورد نظرمان می کشیم و با کشک، نعناع داغ، سیر داغ و پیاز داغ تزیین کرده و سرو کنیم.

دسته بندی: آموزش آشپزی
آخرین بروز رسانی در : شنبه 15 آبان 1400
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پانا مگ و لینک مستقیم بلا مانع است.